MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Hitlerův Mein Kampf bestsellerem v Turecku (BBC)

Ilustrace k článku: Hitlerův Mein Kampf bestsellerem v Turecku (BBC)

Turecko – Za pouhé dva měsíce se prodalo více než 50 000 výtisků Hitlerovy knihy Mein Kampf. Zatímco v Německu a dalších zemích je zakázán, v islámském Turecku vede žebříčky prodejnosti díky antisemitským a nacionalistickým postojům.

Levná paperbacková verze se prodává cca za 100 Kč a v součané době vede žebříček nejprodávanějších knih. Ogus Tektas, majitel vydavatelství Mephisto řekl, že Hitlerův Mein Kampf byl vždy utajený bestseller. Přestože tvrdí, že knihu vydal pouze ze zištných důvodů, Sami Kilic, majitel konkurenčního nakladatelství má jiný názor: Kniha cílí zejména na mladé Turky ovlivněné nacionalistickou politikou.

Dogu Ergil, politolog působící na Ankarské univerzitě se domnívá, že vývoj v Íráku a na Blízkém východě formuje antisemitistické a antiamerické postoje mezi tureckými ultrapravicovými nacionalisty a islámskými extremisty. Lidé z různým politickým zázemím, jak pravicovým, tak levicovým, nacházejí společný základ, který nestojí na společném budoucím programu, ale na zášti, strachu a hněvu.

Hitlerův Mein Kampf byl napsán v roce 1925 a v Německu byl poprvé vytištěn v roce 1939. V Turecku žije přibližně 22 tisíc lidí židovského vyznání, většinou v Istanbulu.


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: , ,