MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Její vrah stojí tady! 15ti letá dívka zemřela kvůli cti (Lidovky/VIDEO Sky News)

Ilustrace k článku: Její vrah stojí tady! 15ti letá dívka zemřela kvůli cti (Lidovky/VIDEO Sky News)

LONDÝN – K doživotnímu vězení s možností propuštění nejdříve po 22 letech byl ve čtvrtek v Británii odsouzen Kurd tureckého původu, který zavraždil dceru, aby ochránil čest rodiny. Devětačtyřicetiletému muslimovi Mehmetu Gorenovi se podle soudu nelíbilo, že se jeho patnáctiletá dcera stýká s třicetiletým mužem z jiné islámské větve.

Školačce Tulay Gorden bylo patnáct let, když zmizela. Rodina se sešla u domácího soudu, aby jí řekla, že její osud je zpečetěn: vražda ze cti. Detektivové se domnívají, že její tělo bylo zničeno beze stop a je zakopáno na zahradě. Stalo se to před deseti lety.

Hlavním svědkem u soudu byla Tulayina matka Hanim, která svědčila proti svému manželovi. Během soudu ho konfrontovala se svou výpovědí. Ukazovala na něj prstem a křičela: Její vrah stojí tady! Podle dívčiny matky se zbavil těla pomocí drtiče nebo ho spálil.

Rodina Gorenových jsou turečtí Kurdové. Podle člena imigrantské komunity jsou vraždy ze cti na vzestupu. Tulayin „zločin“ byl, že se zamilovala do dvakrát staršího muže z jiné islámské větve. Vraždy ze cti jsou něčím, na co se britská policie ještě nestihla připravit. Měsíc předtím než Tulay zmizela, v lednu 1999, měla policie čtyři příležitosti jí pomoci: 5. prosince byla přivolána policie do domu Gorenových, protože otec dceru napadl. Pět dnů poté anonymní dívka volala na místní policejní stanici, že ji přítel nutil k sexu. Následující den – 11.prosince Tulay utekla z domu a otec nahlásil její zmizení. Objevila se během patnácti minut. 14. prosince byla znovu nahlášena, že utekla z domu, ale opět se vrátila.

6. ledna zmizela navždy. Nikdo o ní od té doby neslyšel. Policie tvrdí, že dnes by Tulay byla lépe chráněna. Prý dnes mají lepší povědomí o vraždách ze cti.
pod videem: článek na Lidovky.cz

YouTube Preview Image


Článek na lidovky.cz Externí odkaz
Článek na sme.sk Externí odkaz
Článek na krimi.cas.sk Externí odkaz
Témata: , , ,