MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Britský soud osvobodil manžele, obžalované za kritiku islámu (BBC)

Ilustrace k článku: Britský soud osvobodil manžele, obžalované za kritiku islámu (BBC)

Městský soud v Liverpoolu zamítl žalobu britské konvertičky k islámu. Skončil tak ostře sledovaný soudní proces, který vzbudil pozornost britské veřejnosti i křesťanů po celém světě.

Celá kauza začala v březnu tohoto roku, kdy Ben a Sharon, kteří se hlásí ke křesťanství, debatovali se zahalenou muslimkou o násilí a právech žen v islámu. Muslimka poté oznámila na policii, že „byla napadena negativními výroky o islámu“. Oba manžele následně zažalovala za urážku islámu, podle britského zákona o „zločinu z nenávisti“. U soudu jim hrozila pokuta 5.000 britských liber (asi 140.000 Kč) a záznam v trestním rejstříku. Minulý týden tak po devíti měsících vyšetřování skončil soudní případ, který rozvířil debatu o svobodě projevu a právu kritizovat náboženství.

Kamera zachycuje manžele, jak vycházejí po rozsudku ze soudní budovy. Venku je za hlasitého potlesku vítá dav příznivců, kteří jim přišli vyjádřit podporu.
Sharon Vogelenzangová řekla: „Mám radost, že jsme byli shledáni nevinými. Bylo to pro nás velice těžké období devíti měsíců a my teď budeme hledat cestu, jak vrátit do provozu náš hotel a vrátit se k běžnému životu.
V rozhovoru pro BBC Ben Vogelenzang řekl: „Máme právo svobodně kritizovat. Máme právo svobodně diskutovat o víře druhých, máme právo nesouhlasit. A každý má právo říct: Nesouhlasím s tím v co věříš.“

Celý případ provázely protesty křesťanské komunity, která vyjadřovala podporu obžalovaným manželům a poukazovala na právo na svobodu projevu a právo kritizovat názory druhých.

TIP: Pro další detaily o této kauze klikněte na štítek „Majitele hotelu zatčeni za kritiku islámu“ umístěný pod videem.

YouTube Preview Image


Témata: , , ,