MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Do dvou let ovládne jméno Mohammed britské porodnice (The Times/ Sun)

Ilustrace k článku: Do dvou let ovládne jméno Mohammed britské porodnice (The Times/ Sun)

Mohammed je letos třetí nejčastější jméno chlapce ve Velké Británii (The Sun)
Tradiční islámská jména se derou na přední příčky statistik britských porodnic. Letos je to na bronzovou medaili: Muslimské jméno Mohammed je totiž nyní třetí nejpopulárnější jméno pro novorozeného chlapce v zemi. Již přespříští rok ale všechno bude jinak:

Studie totiž zároveň upozorňuje, že do dvou let se díky tomuto trendu stane jméno Mohammed nejoblíbenějším britským chlapeckým jménem.

Tento rok se na prvním místě ještě drží tradiční anglické jméno Jack, na druhém Oliver. Třetí pozici obsadil Mohammed ve všech jazykových variantách jako jsou Muhammad a Mohamed. Díky tomu je četnější než anglická jména jako Thomas nebo Harry. Nejoblíbenější dívčí jména jsou Olivia a Ruby.

Vyplynulo to z nových statistik Národního statistického úřadu Velké Británie zveřejněných v září. Informaci přinesl také český magazín Týden.

Muslimská populace v Británii roste desetkrát rychleji než zbytek společnosti (The Times)
Vzestup islámských jmen souvisí s populační explozí muslimů ve Velké Británii. Jak poznamenal v únoru tohoto roku deník The Times, za pouhých pět let došlo k nárůstu muslimské populace v Británii o 30%.

V roce 2004 bylo v Británii 1,870,000 muslimů. Hned v příštím roce se muslimská populace přehoupla přes dva miliony a na začátku roku 2009 to již bylo 2,422,000 muslimů.
Z toho 301 tisíc tvoří malé děti do čtyř let. Uvedl to Ceri Peach, profesior sociálních studií při univerzitě v Manchesteru.

Společně s nárůstem muslimů se očekává také nárůst počtu mešit v zemi. Potvrdil to generální tajemník Muslimské rady v Británii, Muhammad Abdul Bari. V současnosti je v Británii asi 1600 mešit.

zdroj: The Times, The Sun, magazín Týden
odborné reference: Office for National Statistics of UK, Labour Force Survey, Ceri Peach, Professor of Social Geography at Manchester University


Článek na thesun.co.uk Externí odkaz
Článek na timesonline.co.uk Externí odkaz
Témata: , , ,