MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Urážejí vánoční motivy na britských pohlednicích jiná náboženství? (Daily Mail)

Ilustrace k článku: Urážejí vánoční motivy na britských pohlednicích jiná náboženství? (Daily Mail)

Britské noviny Daily mail nostalgicky vzpomínají na staré časy vánočních pohlednic. V hodnocení šesti tisíců pohlednic novináři zjistili, že pouze 1% obsahuje vánoční obrázek a pouze polovina přání obsahuje slovo Vánoce.

Kapusta, most přes řeku, zimní šály – symboly britských vánoc
Vánoční pohlednice s Jezulátkem, anděly, pastýřem s ovečkami a hvězdou nad Betlémem už v Anglii neuvidíte. Namísto toho ukazují britské pohlednice talíře s kapustou, most přes řeku za svitu měsíce. Můžete také vidět obličeje zahalené do teplých šál a čepic s nápisy „Užijte si prosinec…ať máte na co vzpomínat“ nebo záběry zimní krajiny. Za naprosto nejhorší označili novináři obrázek vrávorajících zvířátek s nápisem „Z řady je zřejmé kdo vyloupil místní hospodu“
Vánoční pohlednice tak ztratily jakýkoliv náznak původních křesťanských tradic, díky kterým se Vánoce slaví.

Přejeme Vám šťastný prosinec a veselý festival zimy!
Pouze 1% obrázků na vánočních pohlednicích znázorňuje narození Ježíška nebo jiný křesťanský motiv.
Důvodem je politická korektnost a obava, aby se vyznavači jiných náboženství necítili vánočním poselstvím napadeni, nebo aby přání Vánoc neuráželo jejich víru. I přes to všechno ale stále ještě polovina vánočních pohlednic používá v přání slovo „Vánoce“ (54% z šesti tisíc zkoumaných pohlednic), zatímco ostatní přejí pouze „Sezónní pozdravy“(Seasons Greetings). Ostatní pohlednice přejí „Šťastný prosinec“ (Happy December). Ani Britská pošta ale není pozadu. Na poštovních známkách bylo slovo „Vánoce“ nahrazeno sloganem „Festival zimy“ (Winterval).

Politicky korektní šílenství
Konzervativní poslanec Philip Davies řekl, že výrobci pohlednic propadli „politicky korektnímu šílenství“. Davies řekl „Jsem si jistý, že je to jen kvůli úředníkům, kteří se v zájmu šíření dobra rozhodli, že naše Vánoce urážejí jiná náboženství a musejí z pohlednic zmizet“.
Dr. John Sentamu, arcibiskup z Yorku, kritizoval vládu za rozeslání pohlednic s nápisem „Veselé sezónní svátky“. Arcibiskup řekl, že to je součást systematického ničení Křesťanství v každodenním životě.

TIP: klikněte na štítek „Vánoce“ pod článkem a přečtěte si další články na podobné téma


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: , ,