MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Islámský duchovní chtěl odpálit bomby na australském stadionu (Herald Sun)

Při bombových útocích, které chystal, měly na Velkém finále kriketu v Melbourne zemřít tisíce lidí. Islámský duchovní žil v Austrálii 19 let. Za tu dobu ani jeden den nepracoval a na sociálních dávkách pro sebe a svých sedm dětí vybral okolo 1 milionu dolarů. Loni v únoru ho australský soud poslal spolu s šesti následovníky za mříže. Po letech tak skončil největší proces s teroristy v dějinách Austrálie.
YouTube Preview Image

V kritický den bylo na stadionu 92 tisíc lidí
V roce 2005 se na tribunách Velkého finále kriketu Melbourne Cricket Ground (MCG) účastnilo 92 tisíc fanoušků. Historický zápas, ve kterém zvítězili domácí proti klubu z Východního pobřeží o čtyři body, měl skončit masakrem a krveprolitím tisíců nevinných lidí. Islámský duchovní Benbrika se svými následovníky chtěli na stadionu odpálit bomby, které vyrobili z 500 kilogramů nakoupené chemikálie. Účinnost vyráběných bomb si ověřovali odpalováním v australské buši. Hlavním cílem měl být fotbalový stadion MCG v Melbourne a o týden později pak budova Grand Casino během víkendu Grand Prix. Policie je zadržela dva měsíce před plánovaným útokem jako výsledek dvouletého sledování.

Krveprolití pro potěchu všemohoucího
Benbrika u soudu uvedl, že teroristický útok plánoval „pro potěchu všemohoucího“ a že může sdělit jen to, co říká Alláh. Jako důvod svého činu uvedl pomstu za účast australských vojáků ve válce v Afghánistánu.
Svým komplicům dal z pozice islámského šejka svolení zabíjet ženy, děti a provádět násilný džihád. Nejzávažnější Benbrikovo provinění bylo vedení teroristické organizace. Během vynesení rozsudku soudce Bongiorno uvedl, že před takovými kriminálními živly, jako je Benbrika, je třeba společnost chránit. Dále uvedl, že mu byly zabaveny nahrávky ukazující nepopsatelně kruté násilí na obětech muslimských extremistů. Řekl, že Benbrika nazýval nemuslimy „kafíři“ jako výraz pohrdání a nabádal členy skupiny k násilí vůči nim. Soud uvedl, že sedmičlenná skupina muslimů vedená Benbrikou považuje násilný džihád jako součást své náboženské víry a sami sebe nazývají mudžahedíny (islámskými mučedníky) a hovořili o ničení budov a zabíjení nevěřících.

Islámský duchovní Abdul Nacer Benbrika (48 let) pochází původem z Alžíru a je vystudovaný letecký inženýr. Během svého pobytu v Austrálii byl celkem třikrát vyhoštěn. Problémy s imigračním úřadem vyřešil sňatkem s australskou muslimkou, kterým nabyl australské občanství.

Odsouzeno bylo i dalších šest kompliců:
Aimen (23 let) byl popsán jako oddaný muslim a jeho podíl na zločinném spolčení je stejný jako u Benbriky nebo pouze o něco menší. Aimen získával pro organizaci peníze prodejem kradených aut, za které chtěli nakoupit zbraně. Trest: odnětí svobody na 7,5 roku, maximálně 10 let.

Abdulah Merhi(23 let) byl jedním z deseti dětí libanonských imigrantů a otec jednoho dítěte. U soudu mu nepomohla ani výpověď manželky, která líčila, že je vzorný otec a manžel. Trest: 4,5 roku, maximálně 6 let.

Fadl Sayadi (28 let): odnětí svobody na 6 let, maximálně 8
Ezzit Raad (28 let): odnětí svobody na minimálně 5 let a devět měsíců, maximálně 7,5 roku
Ahmad (25 let) odnětí svobody na minimálně 7,5 roku, maximálně 10 let
Amer Haddar (29 let) odnětí svobody na minimálně 4,5 roku, maximálně 6 let


Článek na heraldsun.com.au Externí odkaz
Článek na littlegreenfootballs.com Externí odkaz
Článek na abc.net.au Externí odkaz
Témata: , , , ,