MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Maledivčanovi hrozí smrt a ztráta občanství za odmítnutí islámu (Haveeru Online)

Ilustrace k článku: Maledivčanovi hrozí smrt a ztráta občanství za odmítnutí islámu (Haveeru Online)

Maledivy – 37 letý muž veřejně prohlásil, že není muslim. Před rozlíceným davem jej zachránila policie, která jej umístila do vazby. Islám je na Maledivách povinným vyznáním a za odpadnutí od islámu hrozí smrt a ztráta občanství.

Přednášku indického islámského učence Dr. Zakira Naika v hlavním městě Male navštívilo 11 000 lidí. Během odpovídání na dotazy z publika se 37 letý Nazim chopil mikrofonu a veřejně prohlásil, že není muslim. Přednášející učenec mu odvětil, že trestem za odpadnutí od islámu je smrt. Nicméně ne každého odpadlíka je prý nutné zabít. Trest smrti je nutný pouze v případě, že někdo propaguje jinou víru než islám nebo mluví proti islámu.

Nazikovo prohlášení vyvolalo v davu nenávistné reakce. Rozlícení návštěvníci přednášky požadovali Nazikovu smrt. Zasáhla policie a Nazik byl umístěn do vyšetřovací vazby. Nyní se zkoumá, zda a jak se Nazik provinil tím, že není muslim. Podle některých odborníků je vinen podle maledivského práva i podle islámského práva šaría, podle jiných pouze podle práva šaría.

Mohamed Ibrahim Waheed, Nazikův obhájce uvedl: „Za prvé by měl být poučen. Pokud se nebude kát, bude aplikováno islámského právo šaría, které za odpadlictví od islámu nařizuje smrt.“. Dále uvedl, že může být stíhán podle Zákona o náboženské jednotě, který svým bezvěrectvím porušil.

Státní zástupce, který nechtěl být jmenován, uvedl, že Nazik může být také stíhám za právní neposlušnost.

Lídr opoziční strany Dhivehi Rayyithunge (DRP) vyzval vládu, aby neprodleně proti Nazimovi zakročila.

Islámská nadace Malediv (IFM) uvedla, že incident otřásl náboženskou jednotou. IFM požádala vládu, aby Nazimovi neprodleně odebrala státní občanství, pokud neučiní pokání a nevrátí se k islámu. Představitel nadace zdůraznil, že každý, kdo se vzdá islámu, musí být potrestán podle islámského práva šaría. Vyzval soudce, aby Nazimovi udělil trest smrti, pokud nad svým odpadnutím od islámu neprojeví lítost.

V historii Malediv pouze dvě osoby veřejně odmítly islám. Prvním z nich byl král Hassan IX, a nyní několika stech letech se druhým odpadlíkem stal 37 letý Mohamed Nazim.

Media o islámu dodává:
Dr. Zakir Naik, který přednášku pro 11 000 muslimů vedl, je radikální islámský duchovní z Indie. Nemuslimskými oponenty je přezdíván „Kostlivec“ jak pro tělesnou instituci, tak pro nenávistné zkostnatělé postoje . Ve svých kázáních, která jsou v angličtině dostupná i na serveru Youtube, mimo jiné propaguje použití násilí jménem islámu a veřejně podporuje islámský terorismus.
Maledivy jsou překrásné ostrovy, sen zámožných turistů. Málokdo však tuší, že se jedná o islámskou zemi s mnoha zákazy, řídící se islámským právem šaría.


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: , ,