MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Muslimskou studentku odsoudili na doživotí. Chtěla vraždit britské politiky (Dnes/ This Is London)

Ilustrace k článku: Muslimskou studentku odsoudili na doživotí. Chtěla vraždit britské politiky (Dnes/ This Is London)

Roshonara Choudhryová bodla bývalého námestníka ministerstva financií Stephena Timmsa dvakrát do brucha kuchynským nožom v máji, keď sa zišiel na pravidelnom mesačnom stretnutí s voličmi zo svojho volebného obvodu na východe Londýna.

Útočníčku podľa správ podnietili k činu vystúpenia člena teroristickej organizácie al-Káida, ktoré sledovala na internete. Zostavila si tiež zoznam politikov, ktorí v roku 2003 hlasovali za vojnu v Iraku, a vyhlásila, že sa chce stať „mučeníčkou“. (Dnes)

Roshonara je ve svých 21 letech matka čtyř dětí. Soudní líčení proběhlo rychle. Když soudce poukázal na její výrok, že pokus o vraždu „za to stál“, jen se usmívala. Během přelíčení ochranka musela eskortovat ze soudní síně dva muže, kteří na soudce křičeli „Alláh akbar!“ (Alláh je velký), „Hanba soudu!“ a „Přijdete do pekla!“.

Odsouzená byla považována za výbornou studentku. Několik týdnů před získáním diplomu se ale pustila do realizaci svých vražedných plánů. Útoky si naplánovala na základě pokynů z kázání islámského duchovního Anwar-al-Awlakiho, které si stáhla z internetu. Awlaki stojí za teroristickými útoky jemenské al-Kájdy a také za masakrem na vojenské základně ve Fort Hood, USA v minulém roce. (This Is London)


Článek na dnes.atlas.sk Externí odkaz
Článek na thisislondon.co.uk Externí odkaz
Článek na lidovky.cz Externí odkaz
Témata: , ,