MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Muslimský řidič zamknul pasažéry v autobuse a šel se modlit (Telegraph)

Ilustrace k článku: Muslimský řidič zamknul pasažéry v autobuse a šel se modlit (Telegraph)

Minuty hrůzy pro cestující v londýnském autobuse. Řidič bez varování odbočil z cesty, zajel na krajnici a zamknul cestující uvnitř. Opodál, sledován vyděšenými pasažéry, si přetáhl přes hlavu muslimský oděv, poklekl na zem směrem k Mecce a začal se modlit k Alláhovi. Cestující, kteří se nemohli dostat ze zamknutého autobusu, celou dobu nehybně seděli na sedadlech.

Gayle Griffithová, jedna z cestujících, si poté stěžovala na londýnském dopravním podniku. „Každý se zděšeně rozhlížel kolem, byl v tom šok a údiv zároveň. Když skončil, prostě se vrátil a bez jediného slova vysvětlení nebo omluvy nasedl a jel dál. Bylo to opravdu bizarní. Směšné i rozhořčující zároveň.“

Mnozí z cestujících později uvedli, že očekávali sebevražedný útok na autobus. „Bál jsem se, že by to mohl být nějaký teroristický útok, při kterém vyhodí autobus do vzduchu. Slyšel jsem, že se sebevražední atentátníci před bombovým útokem modlí.“ Co je ale zajímavé, jsou jejich reakce: Žádný z cestujících po celou dobu neopustil sedadlo. Všichni seděli na svých místech a nespustili z řidiče oči.

Tento incident se ale nestal poprvé. Řidičů, kteří během linkové přepravy v Londýně zastaví a nechají cestující čekat, zatímco se na silnici vkleče modlí, je už v Londýně víc. Gigi David, jiný řidič na stejné autobusové trase, uvedl: „Nelíbí se mi to a je to pro mě nepřijatelné, oni to ale dělají tak jako tak. Není to správné se modlit na veřejnosti. Proč by ostatní na ně měli čekat? Když se muslimští řidiči chtějí modlit, ať to dělají doma.“

Dopravní podnik města Londýna na stížnosti cestujích zareagoval a pro konzultaci se obrátil na místní mešitu a s muslimskými duchovními řeší, kdy se muslimové musejí modlit a zda je možné čas modlení přesunout.

S postupující islamizací Evropy vyvstávají nové otázky o vlivu islámu na každodennní život. Ve Francii se přibližně polovina řidičů kamionové dopravy hlásí k islámu. Požadavek firmy na rychlé a včasné provedení dopravy tak spolu s požadavky muslimů na islámské svátky a modlení v práci bere za své.

Podle průzkumu Ifop řadu francouzských firem tyto rostoucí požadavky muslimů znepokojují. Za největší problém označují aktivní muslimy, kteří se chtějí modlit pětkrát denně a v práci vyžadují pauzy na modlení. Francouzská automobilka, jejíž jméno nebylo uvedeno, již muslimům v továrně postavila modlitebny a muslimové mají právo kdykoliv během pracovní doby se jít pomodlit.


Článek na telegraph.co.uk Externí odkaz
Článek na tyden.cz Externí odkaz
Článek na ta3.com Externí odkaz
Článek na aktuality.sk Externí odkaz
Témata: , ,