MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Muslimským pacientkám nevyhovují američtí lékaři (USA Today)

Ilustrace k článku: Muslimským pacientkám nevyhovují američtí lékaři (USA Today)

Nedávný americký průzkum poukazuje na nutnost zohledňování muslimských hodnot ve zdravotnictví, zejména s ohledem na rostoucí populaci muslimů, která už nyní v USA čítá na 7 milionů občanů.

Americké muslimky uvádějí, že odkládají návštěvu lékaře, pokud nemají možnost navštívit lékařku-ženu. Odmítají také nošení nemocničního úboru, uvádí Aasim Padela – vedoucí studie, muslimský lékař na pohotovosti ve Michiganské fakultní nemocnici a hostující výzkumný pracovník Centra pro islámské studie na Oxfordské univerzitě.

Je ale obtížné určit,  zda muslimští pacienti upřednostňují lékaře-muže nebo lékařku-ženu. Obdobně, zda má muslimský pacient obavu z nošení nemocničního úboru. Zabránit rozdílům mezi muslimy a jinými náboženskými skupinami je těžké, uvádí Padela. Nemocniční kartotéka pacientů je totiž založena na identifikaci podle etnických skupin, rasy, ale ne podle náboženství.

Ovšem podíváme li se na americké Pakistánce, 97 % z nich jsou muslimové a to lze vidět i jinde. Například v analýze občanů města New York se zjistilo, že Pakistánci nejsou až ochotni absolvovat kolonoskopické vyšetření, na rozdíl od bělochů.

Podle islámské etiky si muslimská pacienta musí vybrat lékařku – muslimku. Pokud není k dispozici muslimská lékařka, přihází na řadu druhá možnost – lékařka-nemuslimka, poté třetí varianta: lékař-muslim a jako poslední možnost: lékař-nemuslim, uvádí zpráva.

To, že si lékař uvědomí, že se muslimská pacientka  může cítit v jeho přítomnosti nepohodlně a zeptá se, jak pro ni může situaci udělat snazší, ji může zbavit obav. Ve své zprávě navrhuje Padela udělat kompromis: Zdravotní sestra bude prohlížet pacientku, zatímco lékař bude jen přihlížet.

Američtí lékaři prý musejí víc myslet na islámskou víru a hodnoty, které mohou ovlivnit vztah mezi lékařem a pacientem u amerických muslimů. To nyní nabývá na významu, protože neustále rostoucí populace muslimů  v USA už nyní čítá 7 milionů.

Komentář blogu Wendy dnes:
Pohovotost v USA je většinou plná lidí a pracuje v ní omezený počet lékařů, je jednodušší brát lidi podle toho, jak vážný je úraz, v realitě není možné se zaměřovat, jak kdo vyjde na pacientku muslimku. A opět se dostáváme k starému, známému. Proč dělat ústupky menšině na úkor většiny? Co při porodu? Bude muslimka čekat na lékařku nebo je v pořádku, aby ji odrodil lékař? Bude riskovat zdraví dítěte kvůli tomu, že se stydí? Mě osobně jde o to… (více v odkazu)


Článek na usatoday.com Externí odkaz
Článek na wendydnes.com Externí odkaz
Témata: , ,