MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Počet muslimů ve Španělsku za deset let vzrostl 20 krát (New York Times)

Ilustrace k článku: Počet muslimů ve Španělsku za deset let vzrostl 20 krát (New York Times)

Díky imigraci vzrostla populace španělských muslimů z 50.000 na 1.000.000 za pouhých deset let. Údaje pocházejí ze sčítání, které provedl španělský statistický úřad v roce 2005.

Muslimové vládli v minulosti velké části Španělska, ale poté, co byli poraženi, byla velká část mešit zničena nebo přeměněna na kostely. Byl to katolický královský pár Ferdinand a Isabella, kdo porazil posledního maurského vládce ve Španělsku v roce 1492 a dohlížel na vyhnání Židů a muslimů. Nyní, kdy kostely zápasí s nízkou návštěvností, muslimské svatostánky jsou přeplněny a řada nových mešit je ve výstavbě.

Imigrace nabrala v posledních letech takové tempo, že stačilo pouhých deset let, aby populace muslimů ve Španělsku poskočila z 50 tisíc na 1 milion v roce 2005, kdy španělský statistický úřad prováděl průzkum.

Čtvrtina všech španělským muslimů žije v oblasti Katalánska, ve kterém se nachází i město Lleida. Katalánsko je významný zemědělský producent, zde vypěstované hrušky a jablka tvoří polovinu španělské produkce. Na jejich sklízení se podílejí zejména imigranti z muslimských zemí.

Srdcem Katalánska je město Lleida se 125 000 obyvatel. Čtvrtinu obyvatel ve městě tvoří muslimové. Protože se muslimové v pátek modlí v mešitě, došlo k přizpůsobení pracovní doby – po volném pátku následuje pracovní sobota nebo neděle.


Článek na nytimes.com Externí odkaz
Článek na news.bbc.co.uk Externí odkaz
Témata: ,