MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Prezident islámské rady: Kamenování je náboženská hodnota (Basler Zeitung)

Ilustrace k článku: Prezident islámské rady: Kamenování je náboženská hodnota (Basler Zeitung)

Prezident švýcarské Centrální islámské rady Nicolas Blancho v televizním vystoupení vyzdvihl význam kamenování jako nástroje islámského práva a dostal se do centra pozornosti médií. Přímo v pořadu jej ostře odsoudili hned dva předsedové politických stran – CVP i FDP.

Aféra pokračovala rozhovorem pro časopis Sonntag, kde řekl o kamenování: „Pro mě jako muslima, je kamenování nedílnou součástí, je to hodnota našeho náboženství.“ Zároveň konstatoval, že za současných okolností není kamenování ve Švýcarsku prosaditelné. Přestože tvrdil, že Islámská centrální rada upřednostňuje švýcarské právo před islámským právem šaría, odmítl odpovědět na otázku, jestli je proti kamenování v islámských zemích.

Časopis mimo jiné vyzradil, že Blanchovu fundamentalistickou islámskou organizaci sleduje švýcarská tajná služba. Tato informace vyvolala rozhořčení v místě Blanchova bydliště, kde organizace má svou mešitu. Starosta města Biel, národní rada Hans Stöckli si stěžuje, že nebyl o takové důležité bezpečnostní otázce spolkovou policií informován. Bielerští radní starostu pověřili, aby nechal o islámské radě, která ve městě sídlí, vypracovat analýzu o extremistických skupinách ve městě.

List Sonntags Zeitung vypátral, že Nicolas Blancho v minulosti obchodoval s mužem, který je podezřelý z napojení na al-Kájdu. Blancho v roce 2005 spolu s několika jemenskými občany založil firmu Tradex. Spolkový soud odsoudil jeho jemenské společníky v roce 2007 za převádění nelegálních imigrantů do země a obstarávání falešných dokumentů k pobytu. Jeho společník byl v kontaktu s mužem jménem Al Raimi, teroristou al-Kájdy původem z Kataru, který se podílel na teroristickém útoku v Rijádu v roce 2003, se kterým v telefonickém rozhovoru domlouval vyřízení falešných dokladů.

Blanchova slova o kamenování ostře odsoudila Julia Gerber-Rüegg, prezidentka organizace Ženy Švýcarska, která požaduje, aby kamenování žen odsoudil. Poslanec Bastien Girod prohlásil, že Blanchovy „extremistické hodnoty jsou neslučitelné se švýcarskými hodnotami.“

Předseda islámské rady si ale těžkou hlavu nedělá a raději se zabývá svým novým plánem: Vyučováním v mešitě. Výuka prý bude „stejná jako na základní škole, jen doplněná o výuku arabštiny“.


Článek na bazonline.ch Externí odkaz
Článek na bazonline.ch Externí odkaz
Témata: , ,