MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Sabatina James: Jako dítě jsem chtěla být sebevražedným atentátníkem

Atraktivní žena, která by mohla být modelkou. Ve skutečnosti žije v Německu pod policejní ochranou, protože jí vlastní rodina hrozí smrtí za odpadnutí od islámu. Autorka besteselleru „Zemřít bys měl pro svoje štěstí“ – Sabatina James (knihu v českém překladu vydalo nakladatelství Alpress)

YouTube Preview Image

… O vraždách ze cti
Banaz, 20 let, Anglie. Fadime, 26 let, Švédsko. Sahdja, 21 let, Anglie. Hatun, 23 let, Německo. Heshu, 16 let, Německo. To jsou jen některá jména muslimek, které byly v Evropě zavražděny takzvanou „vraždou ze cti“.  Přes čtyři tisíce žen ročně přijde o život. A to nejsou zdaleka všechny případy. K tomu musím říct, že spousta útoků kyselinou a také znetvoření nebo napadení nožem, ty v tom nejsou započítané. Takže denně umírají ženy takzvanými vraždami ze cti.

… Křičeli jsme „Chci zemřít pro Alláha!“
Chodila jsem do madrasy, to je škola koránu, kde se učitel dětí ptá: Co je vaše největší přání? A děti jednohlasně křičí: Zemřít pro Alláha! A to je přání, které v dětech pěstují už odmala a od útlého dětsví je připravují na sebevražedné atentáty. Například jsme se tam nazpamět učili jména sebevražedných atentátníků. V řeči muslimů se tomu říká „mudžahedín“. Neříká se sebevražedný atentátník, jako tady na Západě. Sebevražda je vlastně v islámu zakázaná. Ale lidé, kteří obětují svůj život za Alláha, jsou mudžahedíni. Jsou to hrdinové a mučedníci. Jejich jména jsme se ve škole učili nazpaměť. U nás jsou něco jako popové hvězdy.

… „Žena je v islámu naprosto bezcenná“
Rodina si sama určuje zákony. A když se dívka nebo žena chová jinak, než si rodina přeje, pak bratr, otec, strýc nebo jiný muž z rodiny vykoná vraždu ze cti. Policie s tím nic nezmůže, nesmí se do toho plést a u nás v Pákistánu mají ženy strach jít na policii, protože mají strach, že policista je také muž a může je ztrestat. Žena je u nás naprosto bezcenná. A to celé je špatně, protože jako muslimky se tě nikdo na nic neptá, nesmíš ukázat svoje oči, musíš se skrývat, Musíš se od mužů držet dál. Žádná osvěta neexistuje a pak přijde úplně cizí muž a ty se vdáváš. Pro ženy to je jako znásilnění. Lidé tu mají tolik strachu z islámu a dívky se bojí, že budou zavražděny, že pošpinily čest rodiny.

… „Pomáhat ohroženým ženám“
Tehdy, když jsem konvertovala ke křesťanství, jsem si stanovila svůj životní cíl. Prostě jsem se ptala Boha: Pane Bože, tohle jsou moje přání, ale taky chci jednat podle tvých přání a otevřela jsem Bibli na místě, kde stálo: „Vyveď uvězněné ze žalářů“. Když jsem se do Německa vrátila, zjistila jsem, že se to neděje jen v Pákistánu: I moje rakouské kamarádky z Afghánistánu, Turecka mají stejné problémy: Máme tady ty stejné problémy jako v Pákistánu, s domácím násilím, se strachem z bratrů, strachem z kontroly ze strany rodiny. Ale nikdo se neodváží o tom mluvit. A pro mě je to to nejdůležitější, vynést to všechno na světlo. Pomáhám  v občanskoprávních organizacích a v ženských domovech, kde se snažíme takovým ženám poskytnout ochranu a nouzové útočiště, když jim hrozí vraždou ze cti. Naším dlouhodobým cílem je vytvořit pro tyto ženy chráněné prostory, které jim zajistí perspektivu do budoucnosti, kde bude vyškolený personál, který se orientuje v islámském pozadí, který bude schopen těmto ženám nabídnout perspektivu. Také je potřeba program na jejich ochranu. O tom hovořím s řadou lidí z politiky, že se v Německu musí řada věcí změnit, aby tyto dívky nebylo tak snadné vypátrat.

… „Sami musíte vědět, kdo vlastně jste“
Myslím, že to co Německo na každý pád potřebuje, jsou odvážní lidé. A to je to nejdůležitější. A také lidi, kteří se nestydí za svoje křesťanské hodnoty. Protože když chceme vést dialog, sami musíme vědět, kdo vlastně jsme. Jinak nedokážeme argumentovat. Když sama nevím, kdo jsem, nemůžu druhým vysvětlit, že základní pravidla této země stojí na zákonech, které stojí na křesťanských hodnotách, pokud sama nevím, odkud ty hodnoty pocházejí. Jen pokud sami víme, jaké hodnoty zastupujeme, pak máme i před muslimy respekt.

Informace o českém vydání knihy Sabatiny James naleznete v odkazu pod článkem.


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: , , , ,