MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Turkyně v Německu páchají dvakrát častěji sebevraždy (Der Westen)

Ilustrace k článku: Turkyně v Německu páchají dvakrát častěji sebevraždy (Der Westen)

Situace tureckých muslimek v Německu vypadá neutěšeně: Sňatky z donucení, doma jsou drženy pod zámkem a výjimkou není ani násilí. Ženy tureckého původu žijící v Německu páchají dvakrát častěji sebevraždu než Němky.

Turkyně ve věku 18-35 let páchají dokonce sebevraždu 6x častěji. „Jsou často úplně izolovány“ říká Meryam Schouler-Ocak, vrchní lékařka psychiatrické kliniky v berlínské Charité a vedoucí projektu „Ukonči mlčení, ne svůj život.“

Německé ministerstvo pro spolkový výzkum hodlá vynaložit 700 000 EUR na studii, která má odhalit, proč je mezi tureckými imigrantkami tolik sebevražd.

Doktorce Schouler-Ocak je ale tento fenomén známý už delší dobu a na závěry výzkumu čekat nepotřebuje. V případě imigrantek vidí problém v tom, že přicházejí do Německa, aniž by ovládaly němčinu a jsou provdány do turecké rodiny, ve které je často šikanuje despotická tchýně a vládne její macho-manžel. Kvůli jazykové bariéře je odříznuta od jakékoliv podpory nebo možnosti léčby.

U tureckých dívek, které už vyrostly v Německu, leží problém jinde. Dívky trpí kulturním střetem: rodiče, kteří se necítí ve svém novém domově dobře, zákazy ze strany otců a bratrů, kontrola ze strany komunity a mešity, pocity méněcennosti, frustrace. Mladé dívky jsou vychovávány v rodinné cti, ale zároveň vidí, jak jejich vrstevníci žijí. Témata jako např. panenství může přerůst v krizi, ve které mladé Turkyně vidí sebevraždu jako jediné východisko.

V severním Porýní – Vestfálsku je tento problém známý. „Odhalení důkazů o zvýšeném riziku sebevražd mezi mladými tureckými ženami jsou nám známy ze zprávy Institutu Roberta Kocha z roku 2008“, říká Stephan Pohl Kamp, mluvčí ministerstva zdravotnictví v Düseldorfu.

Konkrétní opatření na pomoc tureckým ženám v Německu mají následovat až v roce 2011, kdy budou známy výsledky ministerstvem placeného výzkumu. Pro doktorku Schouler-Ocak ale čekání není alternativa. S reklamami, plakáty a rozhlasovými spoty jde se svým teamem do protiútoku. V Berlíně již vybudovala bezplatnou telefonickou linku, kde je na telefonu poskytována bezplatná pomoc. „Ženy musejí se svými problémy ven z rodinného kruhu, musejí mluvit, přerušit to ticho, najít kontakty. Aby naděje neumřela a s ní i jejich život.“


Článek na derwesten.de Externí odkaz
Článek na dradio.de Externí odkaz
Témata: , , ,