MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Základní školy v Londýně přecházejí na stravování podle islámských norem halal (Daily Mail)

Ilustrace k článku: Základní školy v Londýně přecházejí na stravování podle islámských norem halal (Daily Mail)

Městská rada v Harrow (Londýn-západ) vyvolala vlnu odporu mezi rodiči a pobouřila aktivisty za práva zvířat poté, co zavedla islámské normy stravování (halal) do britských základních škol.

Celkem 52 základních škol bude žákům na prvním stupni nabízet pouze maso ze zvířat, které byly poraženy podle islámských halal norem. Na halal stravu bude převedeno také stravování pro žáky na druhém stupni na celkem 10 základních školách. Rodiče si stěžují na způsob, jakým jsou zvířata v rámci halal normy porážena a nelíbí se jim, že s nimi změnu nikdo neprojednal.

Podle sčítání lidu z roku 2001 patří západní část Londýna mezi nejvíce nábožensky diverzifikované (různorodé) oblasti v Británii. Necelá polovina obyvatel jsou křesťané, 20% jsou hinduisté, 7% muslimové a 6% židé.

Rada města uvedla, že halal strava připravená podle islámských norem je doporučována výživovými experty. Radní sdělili, že složení populace v oblasti se zásadním způsobem mění a muslimská populace se výrazně rozrostla.

Během halal porážky je zvířeti podřezána krční tepna. Během toho, co řezník čeká, až zvíře vykrvácí, recituje mu verše z koránu. Podle aktivistů za zvířecí práva je halal porážka týrání zvířat a takový způsob zacházení se zvířaty je krutý.

Terry Sanderson, ředitel Národní sekularizované společnosti to komentoval „Když někdo nabízí halal jídlo, dáva najevo, že islámská morálka je pro něj důležitější než práva zvířat.“

Rada podepsala exkluzivní kontrakt s firmou Harrison´s, která jídlo vyrobené podle islámských norem dodává. Firma zatím dodává halal obědy do devíti základních škol. Městská rada nyní čeká na vypršení smluv se stávajícími dodavateli na zbylých školách, a poté začne firma Harrison´s dodávat halal islámskou stravu také tam.


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: , ,