MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Muslimský kalendář EU bude po protestech doplněn o křesťanské svátky (Christnet)

Ilustrace k článku: Muslimský kalendář EU bude po protestech doplněn o křesťanské svátky (Christnet)

Evropské kalendáře na školní rok 2010/11, oslavují Halloween, Valentýn, židovské, muslimské a dokonce hinduistické svátky, ale zcela chybí křesťanské slavnosti, včetně Vánoc, Velikonoc nebo Všech svatých.

Francouzský ministr informoval, že se obrátil na komisaře EU pro zdraví a ochranu spotřebitelů, který za vydání kalendáře zodpovídal. Malťan John Dalli ministra ujistil, že v příštích vydáních k podobné chybě nedojde a že školy, kterým byly kalendáře zaslány, obdrží také doplňující suplement. Ve skutečnosti půjde o další vyhýbavé řešení. Dodatek totiž není koncipován jako soupis křesťanských svátků, nýbrž jako přehled oficiálních svátečních dní v jednotlivých členských zemích. V naprosté většině jde ovšem o křesťanské svátky, vzhledem k tomu, že 90% občanů Evropské Unie vyznává křesťanství.

Skandální opominutí všech těchto svátků vyvolalo početné individuální i kolektivní protesty, adresované předsedovi Evropského parlamentu Jerzymu Buzkovi a Josému Manuelovi Durão Barrosovi, stojícímu v čele Evropské komise. Právě tato instituce vydala zmíněný kalendář v třímilionovém nákladu ve všech jazycích Unie.

Kardinál Vingt-Trois to označil za „útok na přesvědčení franocuzských křesťanů, který je navíc v rozporu s unijní legtislativou“.

Nizozemsko protestuje proti diářům vydaným Evropskou komisí (Rozhlas)


Odkaz na článek Externí odkaz
Témata: ,