MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Po ostrově Lampedusa se potuluje 20 tisíc uprchlíků, místní si zoufají (Idnes)

Ilustrace k článku: Po ostrově Lampedusa se potuluje 20 tisíc uprchlíků, místní si zoufají (Idnes)

Stovky afrických uprchlíků připlouvají den co den ke břehům italské Lampedusy. Prchají před boji v Libyi, ale jindy pohostinní obyvatelé ostrova nedaleko Sicílie si zoufají. Tisíce lidí se potulují po kraji, z okolních kopců si dělají záchod a všude nechávají nepořádek. Od ledna už jich připlulo na 20 tisíc. (idnes)

Taliansko malo s Líbyou dohodu o priateľstve, ktorá viedla k poklesu nelegálnej imigrácie do Talianska až o 94 percent. Talianska vláda teraz zmluvu vypovedala, na čo líbyjský vodca Muammar Kaddáfí reagoval slovami, že do „Európy pošle milióny imigrantov“.

Guvernér regiónu Sicília Raffaele Lombardo, ktorý ostrov navštívil, popísal situáciu ako neúnosnú a zúfalú. „Tunisania okupujú ostrov, vchádzajú do domov a vyhrážajú sa ich obyvateľom, povedal. Nespokojní obyvatelia Lampedusy okupujú radnicu a hrozia, že zastavia všetky dodávky potravín a služieb, ak vláda neodvezie tisíce utečencov z ostrova. (SME)

K tisícům Tunisanů se o víkendu navíc přidali další nelegální přistěhovalci, hlavně Etiopané a Eritrejci, kteří uprchli před konfliktem v Libyi. Zvláštní komisař pro naléhavé humanitární případy Giuseppe Caruso dnes v Lampeduze slíbil, že ve středu bude vypraveno šest lodí s kapacitou kolem 10.000 lůžek, které mají přistěhovalce dopravit mimo ostrov do jiných italských středisek pro nelegální přistěhovalce.

Místní obyvatele podle agentury AFP v zoufalé snaze přimět úřady k nějaké konkrétní akci, naházeli do přístavu odpadky z přeplněných popelnic. Místní rybáři zase zablokovali ústí přístavu, aby zabránili příjezdu dalších lodí s přistěhovalci. (Deník)


Článek na zpravy.idnes.cz Externí odkaz
Článek na denik.cz Externí odkaz
Článek na sme.sk Externí odkaz
Témata: