MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Probuzení ze sna o evropském islámu (Kleine Zeitung)

Ilustrace k článku: Probuzení ze sna o evropském islámu (Kleine Zeitung)

Odborník na islám syrského původu – Bassam Tibi je již 20 let nositelem naděje a ikonou všech multikulturních islamofilů: Dobře-integrovaný zbožnýmuslim, který zná korán nazpaměť a navíc je ještě německým profesorem. Byl to právě on, kdo před 20 lety vynalezl pojem „Euroislám“, fiktivní model moderního, osvíceného, evropského islámu, který by mohl žít v souladu s právními předpisy demokratické společnosti. Dnes známý rozdíl mezi „islámem“ a „islamismem“, se zakládá právě na jeho teorii. Nyní se Tibi oficiálně loučí se svojí iluzí. Vzhledem k vývoji v arabských státech, ale také v Turecku, je vědec zklamán a zjišťuje, že „Islamisté jsou silnější než my reformátoři.“

Redaktor: Když se podíváme na revoluci v severní Africe, převažují ve Vás obavy nebo radost?
Tibi: Moje pocity jsou smíšené – naděje i obavy. Velká část arabského obyvatelstva jde do ulic beze strachu a vyjádřuje svou nespokojenost. Nicméně se obávám, že islamisté v Egyptě připravují převzetí moci jménem demokracie. Islamistická hnutí jsou totiž jediní, kdo tam ví, co chce. V dobách útlaku oni byli jedinou opozicí, která pracovala v pozadí a měli centrály v Evropě: v Německu, Velké Británii a Skandinávských zemích.

Redaktor: : A v Rakousku?
Tibi: I v Rakousku. Muslimské bratrstvo je zde masivně zastoupeno a má velkou moc. Jsou zde navíc chráněni právním státem.

Redaktor: Copak s Muslimským bratrstvem nemůže demokratický stát fungovat?
Tibi: Hrají dvojí hru: Navenek mluví liberálně a demokraticky, uvnitř ale prosazují stát řízený šaríou. Ale šaría a demokracie jdou dohromady asi jako olej a voda. Demokracie musí umožnit i existenci protidemokratických hnutí, ale nesmí jim dovolit, aby převzaly moc. To nyní vidíme v Turecku.

Redaktor: V Turecku?
Tibi: Turecko je formálně demokratickou zemi, kde je vláda demokraticky zvolena, ale vládnoucí AKP není demokratická, ale islamistická strana, která řídí zemi jako v totalitním státě. 163 tureckých novinářů je bez soudu ve vězení. Kdo dnes otevřeně kritizuje premiéra Recepa Erdogana, zítra bude zatčen. AKP islamizuje zemi plíživě za pomoci formálních demokratických prostředků.

Redaktor: Současně vytváří Turecko novou osu s Íránem.
Tibi: Politicky se Turecko stává regionální mocností a je důležité, aby mělo spojení s Íránem. Turecko zůstává členem NATO, stále je uchazečem o členství v EU. Současně se ale pomalu odtrhává od západní aliance a vyhraňuje se jako regionální mocnost na Blízkém východě, která je částečně protizápadní.

Redaktor: Bylo by dobré, aby EU nabídla Turecku vyhlídku na členství v této alianci, aby tak zabránila jeho budoucímu propojení s Blízkým východem?
Tibi: Tohle je příklad neuvěřitelně naivního myšlení v Evropě. Říká se, že když Turecko vstoupí do EU, tak se bude demokratizovat. Ale EU není demokratizační klub. Buď jsou kritéria pro zařazení splněna, nebo ne. Řecko bylo také přijato na základě falešných příčin za člena měnové unie. A členství v EU špatnou řeckou ekonomiku nezlepšilo. Stejně tak je tomu s Tureckem, pokud jde o demokracii. Z odhalení Wikileaks víme, že turecký ministr zahraničí interně řekl: „Chceme, abychom se stali členem EU, protože tak budeme moci lépe šířit islám v Evropě.“

Redaktor: Vy jste zcela jasně proti přijetí Turecka do EU?
Tibi: V roce 1998 jsem se pro jeho přijetí vyslovil. V té době Turecko ještě nebylo pod islámskou vládou. Neříkám ještě úplné Ne, ale musíme velmi pečlivě dávat pozor, co se děje. Pokud se Turecko bude i nadále vyvíjet k islamismu, pak by mu Evropané měli zabouchnout dveře. Nechtěl bych, aby islamisticky řízená země rozbila Evropskou Unii jako Trojský kůň.

Redaktor: Prezident Abdullah Gül byl v Rakousku na státní návštěvě, a navštívil zrovna islámské studentské spolky. Je v tom nějaký záměr?
Tibi: Mají v tom systém. Když byl ještě Gul ministr zahraničí, požádal německou vládu, aby vyškrtla islamistické hnutí „Milli Görüs“ ze seznamu protiústavních a nedemokratických hnutí. Němečtí politici ho ale upozornili, že v demokraticii pracují státní orgány nezávisle. To Gül vůbec nechápal. Když bývalý měl bývalý americký prezident Bill Clinton problémy kvůli aféře s Monikou Lewinskou, ptal se syrský prezident amerického velvyslance, proč Clinton prostě žalobu nezavře do vězení. Přesne tak přemýšlí Gül.

Redaktor: Před 20 lety jste byl zastáncem Euro-islámu, tedy sekulárního islámu, který se od šaríi distancuje. Přiblížili se tomuto ideálu muslimové nějak za těch dvacet let?
Tibi: Mám příznivce. Ti v minulém roce založili v Německu Asociaci evropských-demokratických muslimů. Nejsem žádný sektář, ale upřímně musím říct, že islamisté v Evropě, i zde v Rakousku, jsou mnohem silnejší než my. Mají více peněz, více prostředků. Zesnulý ministra vnitra Liese Prokop mě pozval k dialogu s bývalým šéfem islámského společenství. Ten totiž tvrdil, že můj model islámu je třeba razantně odmítnout. Řekl jsem mu: „Pokud neuznáváte evropský islám, pak neuznáváte ani demokracii.“ Na protest jsem vstal a odešel. S takovými lidmi je totiž zbytečné vážně diskutovat.


Článek na kleinezeitung.at Externí odkaz
Článek na pi-news.net Externí odkaz