MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

V arabských zemích sílí volání veřejnosti po výměně vlád (Rozhlas)

Masové pouliční nepokoje vyhnaly ze země tuniského prezidenta Ben Alího. Podobné protesty, které se zatím tolik nevyhrotily, ale zažívají také další arabské země. Alžírsko, Maroko, Egypt i třeba Jordánsko, kde včera lidé opět demonstrovali u parlamentu. Tam všude vládnou režimy, které Západ podporuje jako své spojence. Místní obyvatelé se ale bouří kvůli špatné ekonomické situaci a kvůli korupci, kterou vidí u vládnoucí elity.

Arabským světem se šíří tuniská pochodeň. Vzplanou další revoluce? (idnes)
Nečekaný vývoj v Tunisku, kde po tlaku ulice uprchl dlouholetý autokrat Zín Abidín bin Alí, by se podle analytiků mohl stát budíčkem pro celý arabský region. Omezí se „revoluce“ jen na Tunisko? Nebo je tahle země jen první povalenou kostkou domina, která spustí řetězovou reakci, jež zasáhne i autoritářské režimy v dalších arabských státech?

Tuniská vzpoura rozhýbala Araby. Je na řadě Egypt? (Aktuálně)
Za možné kandidáty „tuniské cesty“ je považován například Egypt. Nejlidnatější arabská země s téměř 80 miliony obyvateli. tady je nedostatek pracovních příležitostí a perspektiv, zhruba 40 procent Egypťanů musí vystačit s nižším příjmem než číní dvanáct egyptských liber na den (necelých čtyřicet korun).


Článek na rozhlas.cz Externí odkaz
Článek na hn.ihned.cz Externí odkaz
Článek na zpravy.idnes.cz Externí odkaz
Článek na zahranicni.ihned.cz Externí odkaz
Článek na aktualne.centrum.cz Externí odkaz
Témata: