MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

V Tunisku vyhráli dříve zakázaní islamisté. Navenek hovoří umírněně, v mešitách ale kážou jinak (Aktuality)

Ilustrace k článku: V Tunisku vyhráli dříve zakázaní islamisté. Navenek hovoří umírněně, v mešitách ale kážou jinak (Aktuality)

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Tunisku podľa neoficiálnych čiastkových výsledkov s výrazným náskokom vyhrala umiernená islamistická Strana obnovy (an-Nahda). Informovala o tom dnes agentúra DPA. (Aktuality)

Podle průzkumů má nejvíce hlasů – zhruba dvacet až třicet procent – dostat před revolucí zakázaná islámská strana An-Nahda (Obnova). Co na to Češka, léta žijící v zemi, považované za nejvíce sekulární v arabském světě? „Dostanou dost hlasů, protože jsou aktivní mezi nejchudšími vrstvami, mají hodně peněz a jsou dobře zorganizovaní. V některých oblastech Tuniska mají lidé problémy se vůbec uživit a když například takto chudé matce dáte peníze na mléko nebo to nejnutnější pro její děti, tak vás bude volit,“ domnívá se Dagmar Bozouita.

Ne všichni jsou o tom ale přesvědčeni. Řidič dodávky Rašíd, který má střední školu, ale kvůli nezaměstnanosti nesežene lepší práci, umírněným islamistům příliš nevěří: „Oni hovoří hezky a umírněně, ale v mešitách, kde agitují, hovoří úplně jinak. V Tunisku jsme zvyklí, že politika a náboženství jsou oddělené a mělo by to tak zůstat,“ tvrdí. (Aktuality)

Favoritem voleb byla islamistická strana Strany obnovy (Hizb An-Nahdá), za bývalého režimu prezidenta bin Alího zakázaná. Podle průzkumů by mohla získat až třetinu hlasů.

Jejímu vůdci Rašídu Ghannúšíovi spílali voliči ve frontě před volební místností v základní škole na tuniském předměstí Menzah, kam přišel volit. Vypadni!“ křičeli na něj poté, Ghannúši mířil přímo do volební místnosti bez ohledu na půlkilometrovou frontu, v níž stáli ostatní. „Postav se do fronty! Demokracie začíná tady,“ protestovali voliči a Ghannúši se zařadil na konec. (Mediafax)

Media o islámu dodává: Použijte náš vyhledávač a zjistěte více o straně Enahda (Hizb An-Nahdá)


Článek na aktuality.sk Externí odkaz
Článek na aktualne.centrum.cz Externí odkaz
Článek na mediafax.cz Externí odkaz
Článek na mediafax.cz Externí odkaz
Článek na zpravy.ihned.cz Externí odkaz
Článek na sme.sk Externí odkaz
Článek na tyden.cz Externí odkaz
Témata: