MediaoislámuMediaoislámu

Mediaoislamu.cz je komunikační platforma pro sdílení zpráv na dané téma.

Muslimští radikálové vyzvali křesťany, aby během několika dnů vyklidili sever Nigérie (HM)

Ilustrace k článku: Muslimští radikálové vyzvali křesťany, aby během několika dnů vyklidili sever Nigérie (HM)

1. ledna vydali představitelé radikální islamistické skupiny Boko Haram ultimátum, ve kterém vyzývají severonigerijské křesťany k vyklizení celého násilnostmi sužovaného regionu do tří dnů. Abdul Qaqa, mluvčí Boko Haram, současně pohrozil, že jsou jejich bojovníci připraveni na konfrontaci s vojáky, které do několika částí čtyř spolkových států vyslal nigerijský prezident Goodluck Jonathan v souvislosti s vyhlášením výjimečného stavu.

Zástupci Boko Haram vyhrožují, že se Nigérie stane „nezvladatelnou“ a útočí na všechno, co nepodporuje cíle fundamentalistických islamistů a džihádistů: univerzitní areály, policejní stanice, sekulární soudy, křesťanské kostely a dokonce i mešity, ve kterých se scházejí liberální muslimové.

Výjimečný stav byl vyhlášen po sérii pumových útoků koncem prosince, kterým padlo za oběť několik kostelů, mešita a policejní budova. 31. prosince prezident Jonathan uzavřel hranice s Čadem a Nigerem, vyhlásil výjimečný stav v patnácti nejpostiženějších regionech spolkových států Borno, Yobe, Plateau a Niger a vyslal do jednotlivých oblastí tanky a vojáky, aby hlídkovali v ulicích.  (HM)

Nigerijský stát Adamawa na severovýchodě země vyhlásil v sobotu 24hodinový zákaz vycházení. Tímto opatřením reagoval na nedávné vražedné útoky na křesťany, informuje agentura AFP. (Mediafax)


Článek na hlas-mucedniku.cz Externí odkaz
Článek na mediafax.cz Externí odkaz
Témata: